Na naturalnym wzniesieniu (69,1 m n.p.m.) nad Jeziorem Myśliborskim, na tzw. Półwyspie Ptasim wznoszącym się nad Zatoką Ptasią, zlokalizowano po I wojnie światowej miejsce pamięci poświęcone poległym mieszkańcom miasta Soldin. Okazały pomnik wzniesiono tu dopiero w 1932 r. Miał on postać sporej wieży widokowej, u której stóp dwa lata później powstał amfiteatr. Odbywały się tam wszelkie oficjalne uroczystości, a wieża stała się popularnym miejscem spacerów, ponieważ widok stąd rozpościerał się zaiste wspaniały.
Po wojnie nowe władze podjęły decyzję, by w tym właśnie miejscu, zwanym "na wieży", utworzyć nekropolię dla poległych na Ziemi Myśliborskiej żołnierzy polskich i rosyjskich. Nazywano go wówczas "Cmentarzem Bohaterów" i - jako pierwsze - pochowano tu szczątki ekshumowane z grobów znajdujących się na myśliborskim rynku oraz przed pełniącym w czasie wojny rolę szpitala polowego Myśliborskim Ośrodkiem Kultury.
Na powierzchni 0,77 ha zlokalizowano 49 ułożonych tarasowo kwater. W ośmiu kwaterach polskich, wyróżniających się ustawionymi na nich stylizowanymi krzyżami walecznych, spoczywa 71 żołnierzy, w tym 50 nieznanych. 41 kwater rosyjskich zajmuje 616 żołnierzy, w tym 341 nieznanych. Znaczna część żołnierzy najprawdopodobniej zmarła w tutejszym lazarecie. Ewidencja pochowanych znajduje się w Urzędzie Miasta i Gminy w Myśliborzu.
Wieża poświęcona poległym w I wojnie stała tu - nikomu nie przeszkadzając - aż do 1972 r. Na początku lat 60. umieszczono na niej tablice pamiątkowe w językach polskim i rosyjskim oraz tablicę z datami "9 V 1945-9 V 1963". Rozebrana została na początku lat 70. w związku z budową pomnika "Braterstwa Broni" autorstwa Sławomira Lewińskiego. Został on odsłonięty w rocznicę bitwy pod Lenino - 12.10.1972 r.
W 2005 r. przeprowadzono remont cmentarza. Pochowano na nim wówczas - za zgodą Wydziału Historyczno-Memorialnego Ambasady Federacji Rosyjskiej - urny ze szczątkami 31 żołnierzy rosyjskich i jednego żołnierza polskiego odnalezionych w okolicach Rożnowa Łobeskiego. Uroczystość odbyła się ze wszystkimi honorami i w obecności przedstawicieli ambasad, oficjeli oraz kombatantów i harcerzy. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków pod nr 374/91.