Podsandomierskie Chobrzany znane są miłośnikom twórczości Stefana Żeromskiego. W "Popiołach" autor odtworzył miejscowe krajobrazy, zmieniając nazwę wsi na Tarniny. Opisy swego pobytu w Chobrzanach i wędrówek po sandomierskiej ziemi zawarł w swych młodzieńczych "Dziennikach" z lat 1884-1888.
Młody pisarz bywał tutaj u swojej chrzestnej Tekli z Katerlów Trepkowej, rodzonej siostry jego matki, Józefy. Trepkowie osiedli w Chobrzanach w roku 1872. Wieś liczyła wtedy 24 zagrody chłopskie i dwór. Zabudowania dworskie składały się z drewnianego dworu, stodoły, owczarni, spichlerza oraz gorzelni i lamusa. Dziś nie ma już nawet śladu po dworku i majątku Trepków, pozostała jednak pamięć po jednej z najświetniejszych postaci polskiej literatury.
Imię pisarza nosi szkoła wzniesiona w latach 20. XX wieku, a jedną z turystycznych atrakcji okolicy jest wąwóz lessowy, nazywany Wąwozem Rafała. Wąwóz ten, dziś utwardzony asfaltem, łączy Chobrzany-Kolonię z Gorzyczanami. To nim Rafał Olbromski podróżował z Sandomierza do Tarnin.