W Opatowie są dwa pomniki majora L. Zwierzdowskiego herbuTopór. Pierwszy z 1924 roku stoi na opatowskim rynku, w miejscu, gdzie odbyła się jego egzekucja, drugi zaś - w postaci głazu narzutowego z pamiątkową tablicą - znajduje się w miejscu jego pochówku.
Podczas powstania styczniowego major Zwierzdowski mianowany został naczelnikiem wojennym województwa sandomierskiego i dowódcą Dywizji Krakowskiej II Korpusu; 21 lutego 1864 roku wziął udział w bitwie opatowskiej. Został aresztowany i 23 stycznia 1864 roku stracony.
Po odczytaniu wyroku skazującego go na śmierć przez powieszenie przyznał, że nie jest osobą, za którą się podaje, i powołał się na szarżę rosyjskiego oficera, ale niestety było już za późno... wyrok został wykonany.
Ludwika Topora Zwierzdowskiego pochowano na skrzyżowaniu dróg dawnej Monopolowej i traktu Ożarowskiego, a dzisiejszej ul. 1 Maja i A. Mickiewicza. Prawdopodobnie jego ciało nocą po egzekucji zostało przeniesione na cmentarz, aby bohater nie był pochowany w niepoświęconej ziemi. Mimo wszelkich starań nie odnaleziono jego grobu.
Obelisk w 1982 roku zamieniono na większy i nieco przesunięto, a ZBOWiD ufundował nową tablicę o treści: "Tu został pochowany mjr Ludwik Topór-Zwierzdowski, dca Dyw. Krakowskiej, stracony 23 II 1864 na rynku w Opatowie - ZBOWiD 1982".