Kościół ewangelicko-augsburski Najświętszego Zbawiciela znajdujący się przy ul. Św. Antoniego 37/39 został wzniesiony w latach 1897-1902 w stylu neogotyckim. Świątynię wznoszono pod nadzorem architekta Wilhelma Sroki, zaś prace budowlane wykonywała firma Jana Wende.
Największe środki finansowe na budowę kościoła przeznaczyła Emma Kramm, pozostałe pochodziły ze składek wiernych oraz z pożyczki zaciągniętej w kasie wdów pastorskich. Konsekracji świątyni dokonał 15 sierpnia 1902 r. proboszcz ks. Eugeniusz Biedermann.
Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę m.in. na ołtarz główny w którym znajduje się obraz "Spotkanie Zmartwychwstałego z Marią Magdaleną" z 1900 r. autorstwa Wojciecha Gersona (dar rodziny pastora Biedermanna), witraże pochodzące z pracowni H. Schleina w niemieckim Zittau.
Po II wojnie światowej, w latach 1945-49 świątynia była dzierżawiona przez duszpasterstwo Wojska Polskiego. W późniejszym okresie (przez dwa lata) pełniła funkcję kościoła katolickiego. Obecnie dalej służy społeczności tomaszowskich protestantów. Obok kościoła znajduje się zabytkowa plebania. Całość jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Źródła informacji: "Luteranie w historii Tomaszowa"