Przed budynkiem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie znajduje się monumentalny pomnik Jana Amosa Komeńskiego. Odsłonięcia pomnika dokonano na inaugurację roku akademickiego 2003/2004. Inauguracji tej towarzyszył zjazd dostojnych gości, na czele z ówczesnym premierem rządu RP Leszkiem Millerem.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie zapoczątkowała swoją działalność w 1999 roku. Obecnie kształci blisko cztery tysiące studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Po ukończeniu studiów studenci otrzymują tytuł licencjata lub inżyniera z możliwością kontynuacji studiów na poziomie magisterskim. Patron uczelni, Jan Amos Komeński, jest postacią wybitną, która odegrała znaczącą rolę w dziejach miasta. Może świadczyć o tym fakt, że nie tylko PWSZ ma go za swego patrona, ale również inna leszczyńska szkoła, a mianowicie Zespół Szkół Ekonomicznych będący szkołą średnią.
Kim był zatem Jan Amos Komeński? Urodził się 28 marca 1592 roku w Nivnicach, w południowych Morawach. Był protestantem i dlatego w 1628 roku zmuszony był do opuszczenia swego kraju. Sytuacja protestantów uległa znacznemu pogorszeniu, mieli oni przejść na katolicyzm lub opuścić kraj. Uczony wybrał to drugie. Z tysiącem Braci Czeskich przekroczył granicę i przybył do Leszna. Spędził tu trzynaście owocnych lat. Właśnie tutaj w 1631 roku powstało najwybitniejsze jego dzieło "Drzwi języków otworzone". Zmarł w Amsterdamie 15 listopada 1670 roku. Jan Amos Komeński napisał około 250 znakomitych dzieł, był duszpasterzem i wspaniałym pedagogiem.