Piotr Wawrzyniak jest najbardziej zasłużonym dla Wielkopolski i Kujaw księdzem, który obok posługi kapłańskiej, aktywnie uczestniczył w działalności społecznej, gospodarczej i kulturalno-oświatowej w okresie zaboru pruskiego.
Niechęć władz pruskich do jego działalności sprawiła, że wikarym w parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Śremie był przez 26 lat. Dopiero w 1898 roku objął stanowisko proboszcza w parafii św. Jakuba Starszego wraz z kościołem przyklasztornym św. Jana w Mogilnie.
Przy okazji przygotowań do obchodów 600-lecia Mogilna (w 1398 r. Władysław Jagiełło nadał osadzie prawa miejskie) mogileńscy ludowcy w 1997 r. podjęli decyzję o budowie pomnika poświęconego ks. Wawrzyniakowi. Zaplanowano, że odsłonięcie jego odbędzie się w 100. rocznicę śmierci księdza prałata. Miejsce, gdzie miałby stanąć pomnik, było przedmiotem wielu dyskusji wśród mogileńskich decydentów. Ostatecznie zatwierdzono lokalizację w Parku Miejskim, który do 1990 r. nosił nazwę Parku im. Janka Krasickiego.
10 listopada 1998 r. po Mszy odprawionej w mogileńskiej farze pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Henryka Muszyńskiego wszyscy zgromadzeni udali się do parku, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika ks. prałata Piotra Wawrzyniaka. Projekt rzeźby przedstawiającej siedzącego w fotelu księdza Wawrzyniaka i patrzącego w stronę jeziora jest autorstwa poznańskiego artysty rzeźbiarza Krzysztofa Jakubika. Artysta ten jest również autorem innych projektów pomników, m.in. ks. Piotra Wawrzyniaka w Śremie, Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, Armii Krajowej w Licheniu.