W 1945 roku Proszowice były ważnym węzłem oporu - zdobycie ich warunkowało powodzenie natarcia na Kraków. Stellung A-2 Proszowice, nazywany również "Merkurym", to jedna z dwóch linii umocnień na ziemiach miachowsko-pińczowskich. Linia ta biegła od Szczekocina poprzez Miechów i Słomniki do Bochni i Nowego Sącza. Linia ta to fortyfikacja ziemno-drewniana wraz ze schronami. Druga - a właściwie pierwsza - linia obrony to „Wenus” Stellung A-1, ta wiodła wzdłuż Wisły i przyczółka sandomiersko-baranowskiego. Obie linie wybudowane zostały w 1944 roku przez miejscową ludność pod nadzorem oddziałów niemieckiej 4 Armii Pancernej. Ich celem było powstrzymanie ofensywy radzieckiej, co się nie udało, jednakże dzięki nim natarcie sowietów zostało spowolnione.
Ofensywa radziecka rozpoczęła się 12 stycznia 1945 roku i już wtedy przełamana została linia obrony A-1, a następnie wyzwolono Kazimierzę Wielką i Skalbmierz. Wojska niemieckie przeniosły się wówczas na linię obrony A-2. Już 15 stycznia Armia Czerwona sforsowała linię A-2 w okolicach Niegardowa, zaś całkowite wyparcie wojsk niemieckich nastąpiło 20 stycznia 1945 roku.
Z linii umocnień do naszych czasów przetrwały schrony. Dzięki działaniom Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" przywracana jest ich świetność, w polach odnajdywane są kolejne schrony, a także tworzona jest ścieżka historyczno-edukacyjna przybliżająca wiedzę na temat walk na tych terenach podczas II wojny światowej.
W Proszowicach nieopodal ulic Wolności i Wiślanej został utworzony skansen schronów. Dwa bunkry; jeden typu Ringstand 58c, potocznie zwany Tobruk oraz drugi typu Kochbunker zostały połączone systemem transzei wzorowanych na oryginalnych planach niemieckich. Okopy zostały wzmocnione deskami i udostępnione dla zwiedzających. Przy skansenie znajdują się tablice informacyjne. Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" w ramach projektu "Szlak Schronów II Wojny Światowej Stellung-Proszowice" pracuje nad przybliżeniem schronów w Proszowicach i ich okolicy.