W zewnętrzne ściany kościoła Świętej Trójcy we Włoszakowicach wmurowane są dwie tablice upamiętniające Karola Kurpińskiego. Nowsza, ufundowana w 2000 roku przez tutejszych parafian znajduje się przy wejściu do świątyni, a na jej bocznej ścianie - starsza, marmurowa, na którą również składali się parafianie. Złote litery na białym marmurze niestety nie ułatwiają odczytania inskrypcji.
Chociaż na obu tablicach podano podstawowe informacje biograficzne, w pewnym sensie nawzajem się one uzupełniają. Na nowszej uwidoczniono zapis nutowy skomponowanej przez Kurpińskiego melodii do „Warszawianki”, na starszej – fragment „Mszy V”. Na obu przeczytamy, że właśnie w tym kościele Karol Kurpiński został ochrzczony, ale tylko ze starszej poznamy dodatkowo imiona jego rodziców oraz dowiemy się, że jako mały chłopiec grywał tu na organach, a jego tata (Marcin) był organistą.
Karol Kurpiński urodził się 6 marca 1785 roku właśnie we Włoszakowicach. W kościele, na którym umieszczona jest tablica, był ochrzczony. Był wybitnym polskim kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Jego najważniejszym utworem jest niewątpliwie "Warszawianka". Komponował również opery i balety. Część swego życia spędził poza ojczyzną. Po powrocie do kraju został dyrektorem Opery Narodowej w Warszawie. Zmarł 18 września 1857 roku w Warszawie. Pochowany na Powązkach.
Warto wiedzieć: Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach znajduje się pomnik Karola Kurpińskiego autorstwa miejscowego rzeźbiarza Leona Dudka. W miejscowości jest także izba jego pamięci i archiwum twórczości, działa Towarzystwo Muzyczne im. Karola Kurpińskiego i odbywają się Ogólnopolskie Konkursy Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego.