W zachodniej części wsi, niedaleko drogi do Starego Żagania wznosi się wieża rycerska zbudowana prawdopodobnie w XIV wieku. Była lokalnym punktem obronnym przy szlaku z kasztelanii żagańskiej do nowogrodzkiej.
Pierwsze wzmianki o wsi Dzietrzychowice pochodzą z roku 1292. W średniowieczu składała się z trzech folwarków. Wieża mieszkalna jest pozostałością folwarku dolnego. Pozostałością górnego jest opuszczony pałac w centrum wsi.
Wieża ma trzy kondygnacje. Zbudowano ją na planie kwadratu (10 x 10 m) z kamienia polnego, rudy darniowej i cegły. Półtorametrowej grubości mury i wyraźnie widoczne na poziomie pierwszej kondygnacji wejście świadczą dobitnie o jej obronnym charakterze.
Obiekt był wielokrotnie modyfikowany. Do dziś zachowały się fundamenty licznych przybudówek. Według legendy piwnice wieży skomunikowane były specjalnym tunelem z terenem folwarku, a tunel prowadzić miał pod dnem stawu.
Wieżę wpisano do rejestru zabytków pod nr 1284/64. Dziś to pomalutku remontowana własność prywatna. Dawny gontowy dach namiotowy przykryto dachówką ceramiczną.