Ulica Najświętszej Marii Panny jest jedną z najstarszych ulic miasta Legnicy. Ciągnie się pomiędzy dwoma średniowiecznymi kościołami: św. Piotra i Pawła w Rynku oraz Najświętszej Marii Panny od którego pochodzi nazwa ulicy. Wzdłuż ulicy zachowało się jedenaście zabytkowych kamienic. Jedną z nich jest tzw. dom tkacza który pochodzi z XII wieku (odkryty w 1986 roku).
Mieszczańskie kamienice zdobiły dawniej renesansowe portale obecnie przeniesione do lapidarium Muzeum Miedzi oraz na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego. Ulica kilka razy zmieniała nazwę. W okresie powojennym była ulicą Karola Świerczewskiego, ulicą Panieńską oraz w latach 1955-1991 - Rosenbergów. Od 1991 roku otrzymała nazwę Najświętszej Marii Panny.
W ramach rewitalizacji Starego Miasta w 2006 roku ulicę znacznie zmodernizowano. Zbudowano zespół kamienic w stylu secesyjnym, położono kostkę granitową, zainstalowano oświetlenie, ławki. Co roku we wrześniu począwszy od 2003 obchodzone są "Imieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny" organizowane pod patronatem prezydenta Miasta Legnicy.