W społeczności żydowskiej cmentarze zawsze były zakładane poza miastem. Cmentarz społeczności żydowskiej Stawiszyna położony jest w miejscowości Kiączyn Stary, zaraz za granicami miasta.
Ciężko określić dokładną datę osiedlenia się Żydów w Stawiszynie; w pobliskim Kaliszu społeczność żydowska osiadła w roku 1139. W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego z 1883 roku czytamy, że w Stawiszynie było 1924 mieszkańców, w tym 609 Żydów. Podczas spisu powszechnego z 1921 roku 672 mieszkańców zadeklarowało pochodzenie żydowskie. Przed II wojną światową, w 1938 roku ludność Stawiszyna liczyła 2498 osób, w tym 390 to Żydzi. Do gminy żydowskiej w Stawiszynie należeli wyznawcy mieszkający w Choczu, Brudzewie, Zbiersku i Kościelcu, razem było ponad 600 osób. W czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali około 300 stawiszynian narodowości żydowskiej.
Obecnie cmentarz jest bardzo zniszczony i zaniedbany. Do dzisiaj na terenie tej nekropolii znajduje się około 40 nagrobków oraz fragment starego ogrodzenia. W wielu przypadkach są to macewy o tradycyjnym kształcie, zdobione bogatym ornamentem o motywach roślinnych.