Szlak Papieski i kaplica Matki Boskiej Różańcowej
Trzy szczyty najbardziej kojarzące się większości turystów z Zakopanem to Kasprowy Wierch, Giewont i Gubałówka. Ta ostatnia, choć najniższa z wymienionych (1126 m n.p.m.), jest najściślej związana z miastem i wyznacza jego północno-zachodnią granicę. Na szczycie Gubałówki, po jej wschodniej stronie, znajduje się wioska Ząb - najwyżej w Polsce położona osada.
Gubałówka rozciąga się kilkukilometrowym płaskim szczytem aż do Butorowego Wierchu. Jest to tzw. Szlak Papieski, dostępny dla każdego, niezależnie od tego, w jakim jest wieku i jaką posiada kondycję. Tym bardziej, że na wierzchołek Gubałówki można wjechać kolejką linowo-terenową, a z Butorowego Wierchu (1160 m n.p.m.) można zjechać wyciągiem krzesełkowym do Kościeliska.
Ciekawym miejscem, które na pewno ucieszy oko każdego entuzjasty drewnianej architektury zarówno góralskiej jak i sakralnej, jest kapliczka Matki Boskiej Różańcowej. Znajduje się ona w połowie Szlaku Papieskiego. Została zbudowana w 1962 roku. Ufundowało ją małżeństwo Władysława i Marianny Bachledy - Księdzularz. Poświęcono ją w tym samym roku, przy okazji 25-lecia trwania ich małżeństwa. Kaplica jest dziękczynnym wotum za ocalenie życia podczas II wojny światowej. Pierwotnie była to niewielka chatka, przypominająca raczej budynek gospodarczy, niż obiekt sakralny. W dniu 14 grudnia 1976 roku kaplicę nawiedził ks. kard. Karol Wojtyła. W 1981 roku dzięki ofiarności fundatorów, mieszkańców Gubałówki i turystów kapliczkę rozbudowano. Dopiero wówczas uzyskała ona swój dzisiejszy wygląd.
Gubałówka jest miejscem niezwykle popularnym wśród turystów. Większość przyjezdnych swą pierwszą wizytę w Tatrach zaczyna właśnie od tego szczytu. Nic zresztą w tym dziwnego. Panorama gór z Gubałówki jest nie tylko wyjątkowo malownicza, ale też niezwykle rozległa. Obejmuje Tatry Polskie, Gorce i Podhale, a przy dobrej widoczności także Pieniny i Beskid Sądecki. Można również dostrzec spore fragmenty Tatr Słowackich oraz Beskidu i Pienin, leżących po stronie słowackiej.
Dodatkowymi atrakcjami na Gubałówce są liczne sklepiki, straganiki, barki, kafejki i restauracyjki, gdzie można miło spędzić czas i wbrew obiegowym opiniom smacznie zjeść za niewielkie pieniądze.