W Kamieńcu Ząbkowickim, w rejonie dawnego opactwa cystersów spotykamy kilka rzeźb św. Jana Nepomucena.
Pierwsza figura usytuowana jest na początku mostku prowadzącego do klasztoru. Z jednej strony mostku znajduje się rzeźba św. Floriana, a z drugiej św. Jana z 1705 r. trzymającego w prawej ręce palmę, symbol męczeńskiej śmierci, na której ułożony jest krzyż.
W kościele Wniebowzięcia NMP mieszczą się dwie kolejne figury świętego. Pierwsza to drewniana, barokowa figura świętego usadowiona w obłokach wśród główek aniołków. Natomiast druga ulokowana jest na przyściennej konsoli. Św. Jan przedstawiony jest tutaj z gałązką palmy w lewej dłoni oraz nieprawidłowo włożonym w lewą dłoń drewnianym krzyżem. Nad jego głową znajduje się aureola z pięcioma gwiazdami, które ukazały się nad ciałem świętego unoszonym przez Wełtawę i rozświetliły miejsce na rzece, gdzie rybacy je znaleźli i wyciągnęli.
Na placu kościelnym, przy ścianie stoi cokół, na którym niegdyś ustawiona była rzeźba świętego. Jednak uległa uszkodzeniu i na cokole pozostała jedynie jej dolna część. Na postumencie zostały buty św. Jana oraz pofałdowany brzeg sutanny. Natomiast w kościele poewangelickim, w przedsionku mieści się naruszona figura świętego. Św. Jan ma uszkodzoną aureolę, zaś na prawym ramieniu krzyż ułożony na gałązce palmy. Dolna część pomnika, fragment sutanny i buty świętego, znajdują się na wyżej wspomnianym cokole usytuowanym na placu kościelnym.