Od samego początku istnienia kopalni i handlu solą, na który przywileje otrzymywali wyłącznie kupcy krakowscy, istniał konflikt między chrześcijanami i Żydami o ten handel. W końcu Zygmunt August wydał zakaz przebywania w Wieliczce "obcym i Żydom", co jednak nie spowodowało, że sprawa została zakończona. Walka trwała do końca XVIII w. i w 1770 r. zezwolono Żydom na handel solą i osiedlenie się w pobliżu Wieliczki. Wtedy to powstała osada Klasno z pełną zabudową, szkołą, synagogami, młynem, sklepami.
W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli tu getto, zamykając siedem tysięcy Żydów, także z innych miejscowości. Personel szpitala żydowskiego rozstrzelano w Puszczy Niepołomickiej, większość Żydów wywieziono do Bełżca, ale także do Płaszowa, Stalowej Woli, aż w 1944 r. utworzono tutaj podobóz Płaszowa - pod ziemią wykonywano części do samolotów.
Synagogi zostały zniszczone w czasie II wojny światowej - obecnie jedną z nich w ruinie możemy oglądać w dzielnicy Wieliczki Klaśnie. Była tu modlitewnia dla kobiet i cheder.
Obok w lesie, już poza Wieliczką, na terenie należącym do dworu w Sierczy znajduje się cmentarz żydowski. Ostatniego pochówku dokonano tu w 1942 r. W centrum możemy zobaczyć pomnik postawiony przez Żydów, którzy przeżyli wojnę - z nazwiskami krewnych i znajomych, którzy zginęli.