Mieszkańcy miasta Leszna od pewnego czasu mogą dowiedzieć się ciekawej historii o istniejącym u zbiegu ulic Narutowicza, Poniatowskiego i Al. Juliusza Słowackiego dość ciekawym obiekcie.
W miejscu tym w pierwszej połowie XVII wieku powstała wytwórnia prochu prowadzona przez Marcina Zugehora, który uzyskał przywilej monopolisty od Bogusława I Leszczyńskiego. Proch ten znany był ze znakomitej jakości. Sprzedawano go m.in. do Kalisza, Torunia i Warszawy. Młyn Prochowy, o którym mowa, wybudowano w 1638 roku. Był to młyn stępowy, poruszany siłą koni zaprzęgniętych do kieratu. Stał on tuż przy Bramie Kościańskiej, która wchodziła w skład fortyfikacji miejskich.
Zapewne nikt z mieszkańców miasta nie wiedziałby o tej budowli, gdyby nie tablica informacyjna, która niedawno pojawiła się w tym miejscu. To właśnie dzięki niej dowiadujemy się o jej istnieniu. Chwała organizacji Leszno Region i Samorządowi Miasta za wspaniały pomysł. Tablica zawiera obszerny opis oraz rysunek pokazujący pracę młyna, a także plan XVII-wiecznego miasta z zaznaczonym miejscem tego obiektu.