Barnim to duża wieś położona w województwie zachodniopomorskim. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z połowy XIII w. Wówczas wieś należała do biskupów kamieńskich. Kościół pw. Narodzenia NMP, stojący w centrum wioski wzniesiono w 1531 roku w stylu gotyckim.
Jest to budowla salowa, na planie prostokąta, wybudowana z kamienia i cegły. Do nawy głównej przylega duża wieża obronna, zwieńczona blankami i ośmiobocznym, gotyckim hełmem. Na południowej elewacji wieży znajdują się daty pokazujące rok budowy świątyni oraz późniejszych jej remontów i odbudowy: 1531, 1689, 1719, 1820, 1839, 1867, 1891, 1903, 1963.
Plac przykościelny, który pełnił dawniej funkcję cmentarza otoczony jest kamiennym murem. Przy północnej ścianie kościoła na kamiennym cokole stoi figura Jezusa. Mało kto wie, że cokół pochodzi z pomnika poświęconego mieszkańcom wsi Stary i Nowy Przylep poległym w I wojnie światowej. Natomiast za murem kościoła od strony południowej znajduje się inny fragment pomnika pierwszowojennego, niestety nie wiadomo z jakiej wsi pochodzi.