Jedna z dwóch nekropolii żydowskich istniejących w Cieszynie na wzgórzu zwanym Winogradem, pamiętająca czasy świetności rodziny Singerów, która przybyła do miasta z Ivančic koło Brna. Za czasów panowania w księstwie cieszyńskim ostatniej przedstawicielki Piastów cieszyńskich księżnej Elżbiety Lukrecji, dzięki podpisanym umowom Jakub Singer stał się najemcą cieszyńskiego myta, a zarazem poborcą podatkowym. Dawało mu to równocześnie swobodę handlu wszystkimi towarami, a także czyniło go jednym z najbogatszych Żydów w mieście. Wykorzystując pozycję i przychylność księżnej, uzyskał w 1647r. zgodę na urządzenie cmentarza dla pochówku zmarłych członków własnej rodziny, co stanowiło zalążek późniejszego kirkutu.
Po wydaniu w 1713r. przez Karola VI edyktu tolerancyjnego następuje znaczny napływ Żydów do miasta, a co za tym idzie funkcjonujący prywatny cmentarz Singerów przestał zaspokajać wzrastające potrzeby. W związku z tym Rodzina Singerów dokupuje kolejne grunty, a po przejęciu go przez żydowską gminę wyznaniową w 1785r. wykorzystywane są pozostałości po kamieniołomie, które zagospodarowano na cele pochówku.
Na początku XIXw. przy cmentarzu powstaje szpital dla biednych Żydów, a w II połowie XIXw. dom przedpogrzebowy z mieszkaniem dla strażnika i stajnią oraz pomieszczeniem dla karawanu. Cmentarz był miejscem pochówków lokalnych Żydów do 1907r. tj. oddania w pobliżu nowego cmentarza żydowskiego. Ta, ponad 350 letnia nekropolia, w 1986r. zostaje wpisana do rejestru zabytków, jednak z przykrością trzeba stwierdzić, że nie „pokonały go” w 1939r. władze niemieckie mimo skonfiskowania na rzecz III Rzeszy, a został rozkradziony i zniszczony przez niedbalstwo i brak należytej opieki w czasach współczesnych. Przeprowadzone po 1989 doraźne prace porządkowe nie zabezpieczyły tej zabytkowej nekropoli przed zniszczeniem.