Wytyczona około 1860 r. na polach należących do przemysłowca Rufina Beckermana, ale wykonana dopiero po wybudowaniu, przechodzącej przez Radom, linii kolejowej Dęblin – Dąbrowa Górnicza (1885 r.). Jej wcześniejsze nazwy to ul. Michałowska i Mariacka a w czasie II wojny światowej Mozartstrasse. Obecną nazwę otrzymała w 1924 r. Jest jedną z najładniejszych ulic w mieście. Znajdują się przy niej ciekawe kamienice, katedra radomska oraz park im. T. Kościuszki.
KAMIENICA GLOGIERÓW, ul. H. Sienkiewicza 12 >>> Wybudowana w 1914 r., projektowana przez Józefa Piusa Dziekońskiego dla rodziny Macieja Glogiera prawnika, muzyka, i polityka (był senatorem RP, wiceprezydentem Radomia; papież Pius XI nadał mu order św. Grzegorza Wielkiego). Kamienica posiada dwutraktowy korpus frontowy i dwie jednakowe oficyny. Na każdym piętrze znajdowały się dwa mieszkania. W fasadzie widoczne są inspiracje romanizmem (brama), gotykiem (wykusze), renesansem (ryzalit z attyką). Od 1945 roku mieściła się tu Wolna Szkoła Rysunku, Malarstwa Rzeźby założona przez Wacława Dobrowolskiego, następnie Ognisko Plastyczne i Państwowa Szkoła Plastyczna I Stopnia.
KATEDRA pw. Opieki Najświętszej Marii Panny ul. H. Sienkiewicza >>> Kościół wybudowany w latach 1896-1911 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Od 25 marca 1992 r. katedra radomska. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem, dominującą rozetą i trzema portalami. Projekt nawiązuje do gotyku francuskiego. Wysokie, 72-metrowe wieże kształtem nawiązują do wyższej wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Zbudowany został z radomskiej cegły, a do oblicowania murów z zewnątrz użyto sprowadzonych z zagranicy płytek ceramicznych oraz szydłowieckiego piaskowca.
We wnętrzu dominuje ołtarz o kształcie tryptyku. W środkowej części, w niszy, umieszczono figurę patronki katedry, Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Rzeźbę wykonano z białego marmuru kararyjskiego w Rzymie. Po bokach usytuowano figury klęczących aniołów a w częściach bocznych, pod baldachimami, umieszczone są rzeźby przedstawiające św. Wojciecha i św. Stanisława biskupa. W transepcie, po lewej stronie, znajduje się ołtarz Krzyża Świętego z 1911 r. z monumentalną sceną ukrzyżowania.
We wnękach bocznych umieszczone są rzeźby przedstawiające patrona Radomia św. Kazimierza Jagiellończyka i patrona młodzieży św. Stanisława Kostkę. Po prawej stronie transeptu: ołtarz Świętego Kazimierza. Jego centralną część wypełnia obraz Józefa Mazurkiewicza przedstawiający hołd Sercu Jezusowemu składany przez reprezentantów czterech stanów. Po bokach umieszczono figury: św. Dominika i św. Jacka. Poniżej ustawiony jest barokowy obraz z wizerunkiem św. Kazimierza, a obok stoi współczesny relikwiarz św. Kazimierza. Ciekawym elementem wystroju świątyni jest neogotycka ambona oparta na drewnianej kolumnie i nakryta baldachimem z ażurową wieżyczką. Drewniana balustrada posiada cztery wnęki, w których umieszczono figury Ewangelistów. W lewym przedsionku katedry umieszczono sarkofag biskupa Jana Chrapka, ordynariusza Diecezji Radomskiej, tragicznie zmarłego 18 października 2001 roku.
Przed katedrą znajdują się dwa pomniki: Stefana Kardynała Wyszyńskiego trzymającego na piersiach obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wzniesiony w maju 2002 r. upamiętnia powrót na szlak nawiedzenia po Polsce obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Kopia jasnogórskiej ikony wykradziona z niewoli przez radomskiego kapłana, ks. Józefa Wójcika, została z wielką czcią wniesiona przed fronton dzisiejszej katedry przez ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. Kardynała Karola Wojtyłę oraz innych księży biskupów 18 czerwca 1972 r. oraz Jana Pawła II, pomnik odsłonięty 4 czerwca 2008 r. w 17 rocznicę pobytu papieża w Radomiu.