Ze śladami kultu św. Jana Nepomucena w województwie opolskim spotykamy się niemal w każdej miejscowości. W niewielkim Prószkowie zachowały się trzy figury tego kanonika.
Pierwsza barokowa figura znajduje się w kościele pw. św. Jerzego. W nawie kościoła wśród innych figur świętych usytuowanych na konsolach jest również figura św. Jana Nepomucena. Św. Jan przedstawiony jest z odkrytą głową skierowaną w kierunku krzyża trzymanym przez świętego w rękach.
Druga figura ustawiona jest przed wejściem bocznym do kościoła od strony południowej. Kamienna rzeźba pochodzi z 1756 r. Św. Jan przedstawiony jest w szatach kapłańskich z głowa nakrytą biretem nad którym znajduje się uszkodzona aureola pozbawiona jednej gwiazdy. Na cokole u stóp świętego umieszczony jest kartusz z herbem prószkowskich.
Kolejna figura znajduje się w murowanej kapliczce koło mostu na Potoku Pruszkowskim. Jest to drewniana polichromowa figura z 1877 r . Palec wskazujący na ustach świętego, symbolizuje zachowanie tajemnicy spowiedzi.