Kwilcz był w rękach rodziny Kwileckich herbu Szreniawa przez 550 lat - od XIV wieku do 1939 roku. Do dziś zachował się tu interesujący zespół pałacowo-parkowy i folwark z dwoma podwórzami z początku XIX stulecia, który powstał w czasach, gdy właścicielem majątku był Arsen Kwilecki. On też wzniósł w Kwilczu cukrownię, gorzelnię, parową fabrykę mączki oraz młyn parowy.
Warto zobaczyć część rezydencjonalną założenia. Usytuowana jest ona przy południowo-zachodnim brzegu Jeziora Kwileckiego. W jej skład wchodzą: pałac z 1828 roku, oficyna północna z XVIII wieku, oficyna południowa z przełomu XVIII i XIX wieku. stajnia koni wyjazdowych, XIX-wieczna powozownia oraz romantyczny park krajobrazowy zwany Szwajcarią Kwilecką, założony na przełomie XVIII i XIX wieku według projektu słynnego ogrodnika Petera Josepha Lenné, twórcy ogrodów poczdamskich. W parku stoi drewniana altana z początku XX stulecia.
Pałac zbudowany został prawdopodobnie według projektu wybitnego architekta berlińskiego Karla Friedricha Schinkla lub jednego z jego uczniów. To późnoklasycystyczna, piętrowa budowla założona na rzucie prostokąta, z interesującym układem okien. Oficyna południowa, projektu Karla Friedricha Schinkla, ma charakter szwajcarskiej willi. W sąsiedztwie rezydencji, na północnym skraju wsi, wznoszą się zabudowania folwarczne i czworaki z XIX wieku. Chlewnia i obora zbudowane zostały w 1936 roku, gdy majątek należał do Dobiesława Kwileckiego, ordynata na Kwilczu i Wróblewie.