Park "Wenecja" powstał w latach 1882-1883. Jego założycielem oraz właścicielem był Marcin Reich - posiadacz pobliskiego młyna. Teren parkowy miał powierzchnię 3 ha i był całkowicie ogrodzony - wejście do niego było płatne. Dzięki płynącej blisko parku rzeki Jasień utworzono w nim kilka stawów, które były połączone ze sobą kanałami. Reich wzniósł w nim również salę teatralną oraz taneczną - dziś nazwalibyśmy to małym centrum rozrywki.
W 1937 roku właścicielem parku został Magistrat Łódzki. Po niewielkich modernizacjach, polegających na wycince zbędnych drzew i krzewów oraz regulacji brzegu rzeki Jasień, park udostępniono do użytku publicznego i nadano mu imię Juliusza Słowackiego (w okresie okupacji nosił nazwę Zwergpark).
Dziś już w parku nie znajdziemy sali teatralnej ani tanecznej. Nie ma stawów (zostało tylko wgłębienie po jednym z nich), a jego teren został zmniejszony. Wszystkie te elementy, nadające klimat dawnej "Wenecji", zostały usunięte w 1956 roku podczas modernizacji dróg okalających park. Pomimo tego dalej spełnia on w mieście rolę miejsca wypoczynkowego i rekreacyjnego. Znajdują się w nim zadbane alejki spacerowe z ławkami, plac zabaw dla dzieci, stoły do szachów i ping-ponga.
Z parkiem wiąże się historia św. Faustyny Kowalskiej, która w 1924 roku doświadczyła w nim pierwszego objawienia. Jeżeli kogoś ta historia interesuje, to zapraszam do przeczytania artykułu: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/17365,lodz-sw--faustyna---nowa-patronka-lodzi.html.
Park im. Juliusza Słowackiego usytuowany jest w trójkącie ulic: Pabianicka, Al. Politechniki, Cieszyńska.