Łódź stała się miastem, gdzie na stałe już zadomowiły się murale wykonywane przez mistrzów graffiti. Nieoficjalnie mówi się o Łodzi jako o Centrum Street Artu Europy. Są to różne malowidła, o różnej tematyce, kolorystyce, gabarytach. 4 września 2012 r. została w tym mieście odsłonięta seria murali zatytułowana "Dzieci Bałut". Jest to galeria (na razie powstały trzy prace) znajdująca się na byłym terenie łódzkiego getta - Litzmannstadt Getto.
Upamiętnia ona mieszkające w nim dzieci - polskie i żydowskie. Pomysłodawcą galerii - murali jest Stowarzyszenie "Na co dzień i od święta". Powstały one przy okazji kolejnej rocznicy likwidacji getta oraz 70-tej rocznicy "Wielkiej Szpery". Postacie dzieci są namalowane w oryginalnej wielkości z zachowanych czarno-białych fotografii.
Dzieci "ożyły" według koncepcji łodzianki Katarzyny Tośty rękoma Piotra Saula (ASP we Wrocławiu) i Damiana Idzikowskiego (ASP w Łodzi), którzy wykorzystali do ich namalowania technikę 3D.
Informacje:
Lokalizacjie nowych murali z serii "Dzieci Bałut" znajdują się we wskazówkach. Projekt od 2014 roku realizowany jest na zasadzie licencji CC BY NC ND \ uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska. Autorem wszystkich murali jest Piotr Saul i Damian Idzikowski. Więcej informacji TU
Aplikacja do poruszania się i oglądania murali