Góra Witosławska znajduje się w Paśmie Jeleniowskim - najdalej na wschód wysuniętym fragmencie Gór Świętokrzyskich i jest boczną kulminacją masywu Szczytniaka. Teren porośnięty jest lasami bukowo-jodłowym. Na górze, spod szczytu, gdzie znajduje się polanka z XVIII wieczną kaplicą, już niedaleko jest do rezerwatu przyrody Małe Gołoborze. Niestety nie ma tu żadnego znakowanego szlaku turystycznego, przez co miejsce jest mało znane i uczęszczane.
Dawno temu, jeszcze za czasów pogańskich, na Górze Witosławskiej miał ponoć znajdować się święty gaj. Czy tak było? Odpowiedź na to pytanie pewnie dałyby jakieś wykopaliska archeologiczne, które nawet kiedyś podjęto i zaraz potem, nie wiadomo z jakiej przyczyny przerwano. Wprawdzie to tylko krążące wokół tego miejsca legendy... ale być może kaplica stoi w miejscu zamku okrutnego Witosława, który za byle przewinienie kazał zabijać swoich poddanych?
Kiedy jego jedynak ożenił się potajemnie z córką leśniczego, ojciec nie mogąc znieść mezaliansu, wtrącił synową do lochów. Dziewczyna wkrótce zmarła, a przy tym i ojciec utracił jedynego syna. Podobno chcąc odpokutować swoje winy zburzył zamek i swoje dobra rozdał poddanym, a sam resztę życia spędził w pustelni. No cóż, może to właśnie jego poddani w tej intencji ufundowali tu kaplicę i górę nazwali Witosławską od jego imienia....
A może ufundował ją Wacław Jazłowiecki - okropny awanturnik i rozpustnik w ramach pokuty za grzechy...
Inne źródła mówią, że wznieśli ją benedyktyni ze Świętego Krzyża walczący z szerzącym się tu wówczas pogaństwem....kto to wie... W legendach zawsze jest jakieś ziarno prawdy ... I to jest chyba najbardziej prawdopodobna wersja... Tylko dlaczego postawiono ją na takim odludziu?
Kaplica znajduje się na malowniczej polance, prawie u szczytu góry. Wiele razy ją przebudowywano i remontowano. Budowla jest jednonawowa, z ołtarzem, w którym znajduje się kopia słynącego cudami obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Do środka można zajrzeć tylko dwa dni w roku, w święta Zesłania Ducha Świętego. Przed kaplicą znajduje się też kamienny krzyż z 1901 roku ze słabo czytelną inskrypcją, a za świątynią znajduje się cudowne źródełko, nad którym w kamiennej grocie czuwa XVIII w. figura Matki Boskiej.
Drewniana kaplica pw. Ducha Świętego jest największym tego typu obiektem w Górach Świętokrzyskich. Aby dotrzeć tu najprostszą drogą, trzeba dojechać pod remizę OSP w Witosławicach. Można tu w pobliżu zaparkować auto. Później idziemy utwardzoną drogą do góry. Kiedy dojdziemy do kapliczki z przepiękną rzeźbą Chrystusa upadającego pod krzyżem, czeka nas już tylko około 500 metrów stromo pod górę lasem i jesteśmy u celu naszej wyprawy.