Ciechanowska figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej znajduje się na wzniesieniu, gdzie dawno temu stało grodzisko, czyli na Farskiej Górze, miejscu od którego rozpoczyna się historia Ciechanowa. Usytuowana jest w pobliżu masywnej, ceglanej, neogotyckiej dzwonnicy z końca XIX w. i kościoła farnego. Na cokole możemy przeczytać wygrawerowany napis: „Maryo Niepokalanie Poczęta Módl się za nami 1854 – 1904”.
W roku 1904, w 50-tą rocznicę ustanowienia i ogłoszenia przez Ojca Świętego bł. Piusa IX (1795-1878) w dniu 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, wystawiono w całej Polsce figury – ku czci i na pamiątkę tego wydarzenia – Matki Bożej. Figura stojąca na Farskiej Górze różni się od większości z nich m.in. tym, że nie jest pomalowana na żaden kolor. Zarówno piękny, ornamentyczny, neogotycki postument, jak i sama figura są koloru szarego. Maryja trzyma też ręce złożone na piersi, a nie jak w zdecydowanej większości, ręce rozłożone na boki. Inna jest też szata.
Na uwagę zasługuje też piękne, ozdobne żelazne ogrodzenie, otaczające rzeźbę i cokół, na którym ona stoi. O ile w porze wiosenno-letniej i wczesnej jesieni rosnące w pobliżu drzewa pokryte są gęstym listowiem i niemożliwością jest, by przebił się przez nie nawet najbardziej sokoli wzrok, o tyle o tej porze roku z miejsca w którym stoi figura, można podziwiać walory widokowe zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Dolina rzeki Łydyni”.