Jadąc z Zakopanego do Morskiego Oka, kilka kilometrów za Jaszczurówką, już z daleka zobaczymy białą sylwetkę wieży kościoła w Toporowej Cyrhli. Toporowa Cyrhla to najwyżej położona (950-1040 m n.p.m.) dzielnica Zakopanego, gdzie znajduje się kościół i dom rekolekcyjny Zgromadzenia Księży Marianów.
Nazwa Toporowa pochodzi od nazwiska właścicieli gruntów, górali Toporów, którzy przybyli tu z węgierskiej miejscowości Toporzec (obecnie na słowackim Spiszu), Cyrhla zaś wywodzi się od czynności cyrhlenie polegającej na obijaniu kory z drzewa w celu doprowadzenia go do całkowitego uschnięcia.
Początki Zgromadzenia Księży Marianów w tym miejscu związane są z nabyciem przez nich domu w 1968 r. służącego do celów wypoczynkowych, przy którym w późniejszym czasie oddano do użytku publicznego kaplicę. W 1984 r. dekretem ks. kardynała Franciszka Macharskiego została erygowana parafia. Cztery lata później rozpoczęto przygotowania do budowy kościoła i domu rekolekcyjnego.
14 sierpnia 1991 r. Jan Paweł II, będąc w Wadowicach, poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła Miłosierdzia Bożego w Toporowej Cyrhli. Kamień ten składa się z trzech części: z kamienia z Golgoty z Ziemi Świętej, z kamienia wziętego z fundamentów kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej z Wilna i z kamienia rodzimego z Toporowej Cyrhli. Po zakończeniu budowy wyświęcenia dokonał ks. kardynał Franciszek Macharski dnia 16 września 2000 r.