Spacerując wokół zalewu Blewązka, jednej z atrakcji turystycznych miejscowości, pomiędzy zalewem a przebiegającą lokalną drogą z Kobylej Góry do Myślniewa zauważymy tablice upamiętniające wydarzenia związane z tym rejonem. Zostały one poświęcone powstańcom Wiosny Ludów, budowniczym zalewu oraz powstańcom wielkopolskim.
Podczas Wiosny Ludów w marcu 1848 r. na terenie gminy miał miejsce bunt chłopski. Chłopi z okolicznych wiosek pod dowództwem Tomasza Sikorskiego z Myślniewa zbuntowali się po ich uwłaszczeniu. Napadali na dwory właścicieli ziemskich i po ich wypędzeniu dzielili ziemię między siebie. Po tygodniu rozruchy zostały stłumione przez wojsko pruskie w potyczce pod Kochłowicami.
70 lat później podczas powstania wielkopolskiego w rejonie Kobylej Góry dochodziło do licznych potyczek powstańców z niemiecką strażą graniczną. Jedną z takich zwycięskich potyczek stoczyli 15 stycznia 1919 r. powstańcy z kompanii pleszewskiej i skalmierzyckiej pod dowództwem podporucznika Feliksa Pamina. Powstańcy na potyczkę wyruszyli właśnie z miejsca, gdzie obecnie znajduje się zalew Blewązka. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na tzw. Szlaku Powstania Wielkopolskiego postawiona została tablica edukacyjna.
W latach 1978-1983 na strumyku Marszenica został zbudowany zalew Blewązka. Dla uczczenia 25. rocznicy budowy zalewu w sierpniu 2008 r. mieszkańcy Kobylej Góry ufundowali tablicę pamiątkową, ustawiając ją w pobliżu zalewu, obok pomnika Wiosny Ludów.