Na północny-wschód od wsi Rzędkowice ciągnie się grzbiet skalny z ostańcami o wyjątkowo fantazyjnych kształtach. O ich malowniczości decyduje brak roślinności wysokiej na skałach, czyli drzew lub wysokich krzewów.Najlepiej znane rzędkowickie ostańce skalne (szczególnie wśród wspinaczy) to: Wysoka, Baszta, Zegarowa, Studnisko, Pszczelna i Okiennik. Południowa ekspocycja Skał Rzędkowickich sprawia, że jest to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania wspinaczki sportowej na Jurze.
Duże nasłonecznienie i podłoże węglanowe spowodowało wykształcenie się na tutejszych skałach rzadko spotykanych w Polsce muraw kserotermicznych, czyli zbiorowisk roślinnych nawiązujących florystycznie do stepów południowo-wschodniej Europy. Charakterystyczne dla nich są kwitnące rośliny dwuliścienne, np. goździk kartuzek, dziewięćsił pospolity czy dziewanna austriacka. Natomiast ozdobą faunistyczną muraw są motyle, np. kraśnik sześcioplamek.
O atrakcyjności tego obszaru stanowią również inne elementy typowe dla obszarów krasowych. Należy tutaj wymienić Jaskinię Sopli Lodu, która zlokalizowana jest w północnej części Skał Rzędkowickich oraz schronisko skalne znajdujące się w szczytowych partiach największego ostańca - Okiennika Rzędkowickiego. Ten ostatni obiekt zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest pozostałością dawnego systemu jaskiniowego. W przeszłości miejsce to było chętnie wykorzystywane od początków osadnictwa, istniało tu kilka wykorzystujących naturalne walory terenu osad i obiektów obronnych. Archeolodzy znaleźli tutaj groty scytyjskie datowane na ok. 600 r. p.n.e.
U podnóża skały Wysokiej znajduje się kaplica z ołtarzem, gdzie w okresie letnim odbywają się msze w plenerze krajobrazu jurajskiego. Cały obszar Skał Rzędkowickich objęty jest ochroną w ramach PK Orlich Gniazd.