Legenda o Żagannie głosi, że miasto Żagań powstało około 700 r. Jednak pierwsze pisane wzmianki o mieście pochodzą z XIII w. Wówczas to, około 1250 r., Żagań otrzymał prawa miejskie. Wytyczono wtedy układ urbanistyczny, na który składał się główny plac targowy - rynek oraz siatka ulic. Właśnie placowi temu chciałbym poświęcić kilka zdań.
Stary Rynek (Altmarkt) w Żaganiu wytyczono w XIII w., w czasie lokacji miasta; od początku zajmował duży obszar - z czasem podzielony - który składał się z wyodrębnionych targów handlowych. Jeden z nich nosił nazwę Maślany (Buttermarkt), drugi natomiast służył handlowi zbożem, od którego nazywano go Zbożowym (Kornmarkt). Przez wieki zmieniała się jego zabudowa, ostatecznie ukształtowana w pierwszej połowie XX w.
W czasie II wojny światowej i powojennej polityce rozbiórek budynków na ziemiach odzyskanych większość przyrynkowej zabudowy głównego placu Żagania przestała istnieć. Z imponującej przedwojennej struktury pozostało kilkanaście kamienic i pozostałości ratusza. Resztę uzupełniły szpetne, socjalistyczne bloki, które planuje się wkomponować w otoczenie, przybudowując ich fasady tak, jak uczyniono to w sąsiednich Żarach.