W Wigierskim Parku Narodowym, nad brzegiem jeziora Wigry, w miejscowości Stary Folwark odrestaurowano dawny budynek Stacji Hydrobiologicznej funkcjonującej do września 1939 roku i urządzono Muzeum Wigier. W latach 1927-1939 w budynku tym mieszkał i pracował pionier polskiej limnologii, dr Alfred Lityński. Otwarte zostało w 2009 roku . Spełnia rolę nowoczesnego ośrodka edukacyjnego prowadzącego zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Zwiedzanie jest tu ogromną przyjemnością, wycieczką zarówno w czasie, jak i przestrzeni. Począwszy od krajobrazu Wigier za czasów epoki lodowcowej sprzed około 12 tysięcy lat, poprzez osady łowców reniferów i bramę klasztoru kamedułów – przejść można aż do współczesności: na szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne wigierskiego Parku Narodowego.
Za pomocą „batyskafu”, będącego elementem ekspozycji, zobaczyć można dno jeziora poznając przy tym wszystkie ukryte tam tajemnice. W kolejnej z sal zaprezentowane jest jezioro w otoczeniu lasu, rzeki, pola i łąki wraz z charakterystycznymi dla tego rejonu gatunkami roślin i zwierząt. Celem bliższego poznania wigierskiej przyrody przygotowana została sala laboratoryjna na wzór wiwarium Stacji Hydrobiologicznej, umiejętnie łączącej elementy historyczne z nowoczesnymi , a służąca głównie młodym przyrodnikom.
Zwiedzającym udostępnione są wystawy, filmy i prezentacje multimedialne – pozwalające zapoznać się z historią terenu parku oraz z bogactwem przyrodniczym i dziedzictwem kulturowym okolic jeziora Wigry. Istnieje również możliwość rejsu łodzią „Leptodora II” z przeszklonym dnem w celu obserwacji podwodnego świata jeziora Wigry. Muzeum jest bardzo ciekawe i warto je odwiedzić przed zwiedzaniem uroczego, Wigierskiego Parku Narodowego.