Pierwsze wzmianki o Żegocinie – wsi położonej na nizinie południowowielkopolskiej datują się na przełom XIV i XV wieku. W poczcie kolejnych właścicieli Żegocina ,do których należeli m.in. Suchorzewscy, Miniszewscy oraz Gajewscy wyróżniają się niewątpliwie dwie postacie. Pierwszą z nich był żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku Wiktor Szołdrski herbu łodzia, od 1798r. hrabia pruski ,od 1824r. również hrabia polski, kasztelan Księstwa Warszawskiego, człowiek który zgromadził olbrzymi ,jak na ówczesne warunki majątek obejmujący m.in. kilka miast i kilkadziesiąt wsi.
Wśród jemu współczesnych, jak również długo po śmierci hrabiego krążyło wiele opowieści o jego wybrykach m.in. o tym jak kazał wysypać drogę solą aby mógł po niej jeździć w lesie saniami. Żona Wiktora Szołdrskiego miała poruszać się złotą karetą zaprzężoną z cztery andaluzyjskie kirasjery. Łatwą do przewidzenia konsekwencją hulaszczego trybu życia była licytacja ogromnej fortuny.
Innym ,niewątpliwie wartym wzmianki właścicielem Żegocina był żyjący na przełomie XIX i XX wieku Józef Chłapowski, który pomimo słabej jakości miejscowych gruntów rolnych utworzył w Żegocinie prawdziwie wzorcowe gospodarstwo. Wraz z żoną utworzył pierwszą w okolicy ochronkę dla dzieci robotników, opiekował się ubogimi oraz chorymi. Warto wspomnieć ,iż brat Józefa Chłapowskiego – Karol był mężem słynnej Heleny Modrzejewskiej dla której Żegocin, obok Kopaszewa był drugim domem. Z uwagi na wielką aktorkę miejscowy pałac miał okazje gościć różne znakomitości m.in. Henryka Sienkiewicza. Godzi się nadmienić ,iż sławny pisarz nadał bohaterce „Ogniem i Mieczem” nie tylko imię Modrzejewskiej ale również opis zewnętrzny kniaziówny koresponduje z fizjonomią aktorki.
Żegociński pałac ,wzniesiony w końcu XVIII wieku ,pierwotnie w stylu barokowym jest budowlą murowaną z parterowym korpusem środkowym nakrytym dachem dwuspadowym. W połowie XIX wieku dodano czterokolumnowy portyk oraz piętrowe skrzydła nakryte dachem czterospadowym. Obecnie piękny pałac w Żegocinie niszczeje i jest wystawiony na sprzedaż za bardzo przystępną cenę.