Paprotnia to miejscowość gminna położona ok. 20 km na południowy wschód od Sokołowa Podlaskiego, w powiecie siedleckim. Parafia wzmiankowana w 1429 r. Kościół wybudowany został w XVIII w. z fundacji rodziny Ciecierskich. Gruntownie przebudowano go w 1906 r.
Jest to kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia łamanego, od zewnątrz i wewnątrz oszalowany. Jest orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, jednonawowy z transeptem. Prezbiterium jest o szerokości nawy, prosto zamknięte. Między transeptem a prezbiterium mieszczą się zakrystie na planie prostokąta. Korpus jest nawowy, transept i prezbiterium są jednakowej wysokości.
Bryła jest dwuwieżowa, dachy kryte są blachą, wspólne nad nawą i prezbiterium, czterospadowe, krzyżują się z czterospadowymi dachami transeptu. Na skrzyżowaniu dachów mieści się sygnaturka nakryta sześciobocznym, ostrosłupowym hełmem. Wieże ujmują po bokach elewację frontową, są wtopione w korpus, trójkondygnacyjne, nakryte czterospadowymi ostrosłupami.
Do wnętrza prowadzą dwuskrzydłowe drzwi na ścianie przęsła wieżowego pod wysuniętym balkonem chóru muzycznego. Chór jest trójosiowy, jego część środkowa jest górą w pełni otwarta, zaś osie boczne otwarte półkolistymi arkadami. Nawa nakryta jest płaskim stropem, otwarta na ramiona transeptu półkolistymi arkadami. W ołtarzu głównym znajdują się pełnoplastyczne postaci aniołków z początku XX w. o cechach neobaroku ludowego, a także XVIII-wieczne, barokowe malarstwo – wizerunki św. Antoniego Pustelnika u stóp krzyża i św. Jana Nepomucena z 1775 r.
Ponadto przy kościele stoi drewniana dzwonnica.