Dwuosobowa kolejka krzesełkowa "Goryczkowa" wybudowana została przez PKL w 1969 r. Jest ona jedną z najdłuższych kolejek krzesełkowych w Polsce. Jej długość wynoszącą aż 1730 m pokonuje się w czasie 15 minut. Przepustowość nie jest więc imponująca (730 os./godz.), co powoduje, że w słoneczne weekendy zimowe trzeba czekać nawet 30-40 minut na swoją kolej do wjazdu na szczyt.
Stacja dolna kolejki znajduje się na Goryczkowej Równi Wyżniej na wysokości ok. 1350 m n.p.m., a stacja górna zlokalizowana jest w pobliżu szczytu Kasprowego Wierchu na wysokości ok. 1965 m n.p.m. Różnica wysokości pomiędzy stacjami kolejki wynosi więc 615 m. Jadąc kolejką, można obserwować zmiany pięter roślinnych: od regla górnego, przez pas kosodrzewiny, po hale wysokogórskie.
Trasy narciarskie w Dolinie Goryczkowej są uznawane przez narciarzy za najbardziej malownicze w Polsce. Świadczą o tym ich parametry: 1800 m długości, ponad 600 m różnicy wysokości przy średnim nachyleniu 37% (maksymalne nachylenie w górnej części trasy dochodzi do 56%). Nie bez znaczenia jest również sceneria wysokich gór, która towarzyszy tutaj narciarzom. Trasy są wymagające i zdecydowanie nie nadają się do jazdy dla początkujących.
Na trasach narciarskich w Dolinie Goryczkowej odbyły się mistrzostwa świata w biegu zjazdowym w 1939 r., które wygrał w rywalizacji mężczyzn Austriak Hellmut Lantschner, a w rywalizacji kobiet Niemka Christl Cranz. Przebieg trasy odbiegał jednak od obecnego, ponieważ zawodnicy pokonywali trasę prowadzącą z Kasprowego Wierchu do Kalatówek.