Figura znajduje się w Przasnyszu (ul. Piłsudskiego 48) przed kościołem Sióstr Klarysek Kapucynek przy drodze prowadzącej w kierunku Ciechanowa i Mławy.
Zakon Mniszek Kapucynek św. Klary założony został w Neapolu w XVI w. Do Przasnysza przybyły one w 1871 r. I właśnie lata 70. XIX stulecia są najbardziej prawdopodobną datą powstania statui. Wskazuje na to zarówno forma samej rzeźby, jak i monumentalny kształt zwężającego się ku górze postumentu umieszczonego na trójstopniowej schodkowej podstawie. Drugą datą mogą być lata 20. ubiegłego wieku (mniej prawdopodobne), kiedy to zostały wydane dwa dekrety dotyczące zgromadzenia. Na pewno datę jego wystawienia znają mniszki. Niestety, gdy byłem w ubiegłym roku w Przasnyszu, pukałem do drzwi domu zakonnego i dzwoniłem na domofon. Nikt się jednak nie odezwał.
Figura posiada trzy główne cechy charakterystyczne dla rzeźb Najświętszej Maryi Panny przedstawiających jej postać jako Królową Nieba i Ziemi. Są to: korona z 12 gwiazd (najczęściej sześcio-, rzadziej pięcioramiennych), ręce złożone na piersi oraz księżyc i wąż pod stopami. Poniżej umieszczona została prośba: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Przed skromnym – skomponowanym z ośmiu niskich, murowanych słupków połączonych grubym metalowym prętem – ogrodzeniem utworzony jest malutki placyk wysypany kamykami, wśród których wyróżnia się prostokątna, betonowa płytka bez napisu służąca jako klęcznik.
Druga przasnyska figura NMP znajduje się przy południowej elewacji kościoła farnego i przedstawia rzeźbę wykonaną z brązu – Miłosierne Serce Maryi. Wystawiona została w 1963 r. ze składek parafian.