Luboń Wielki to szczyt w Beskidzie Wyspowym o wys. 1023 m. n.p.m., który góruje nad Rabką Zdrój, Rabą Niżną, Mszaną Dolną, Glisnem. Widoczny z daleka na trasie z Myślenic do Nowego Targu z charakterystyczną sylwetką wieży przekaźnikowej wznoszącej się sporo ponad korony drzew. Jest to jedyne schronisko w Beskidzie Wyspowym i można rzecz - jedyne w swoim rodzaju.
Wybudowane w 1931 r. Ma kwadratową podstawę, a na piętrze pokój dla gości z oknami na cztery strony świata. Jest to też na pewno najmniejsze schronisko jakie miałem okazję spotkać na polskich szlakach. Na Luboń prowadzą szlaki ze Skomielnej Białej przez Mały Luboń - niebieski, z Rabki Zdrój - zielony i niebieski, czerwony z Mszany Dolnej przez przełęcz Glisne i żółty z Rabki Zaryte (a wcześniej ze Starych Wierchów przez Olszówkę). Żółty szlak na pewno jest szlakiem najciekawszym. Prowadzi on przez osuwisko skalne, w którym to miejscu jest utworzony rezerwat przyrody Luboń Wielki. Osuwisko - gołoborza jest na tyle wielkie, że możemy mówić o jedynym szlaku w Beskidach gdzie mamy elementy wspinaczki wysokogórskiej. Szlak był kilkakrotnie modyfikowany tak aby pokazać jak najwięcej walorów krajobrazowych rezerwatów.
Górna część Lubonia jest zalesiona bukami przez co jesienią szczyt góry mieni się kolorami. Z Lubonia mamy widok na przełęcz Glisne z wciąż czynnym kamieniołomem, następnie na najbliżej położony Szczebel i trochę na wschód na Lubogoszcz. Przy dobrej widoczności możemy zobaczyć kominy krakowskiej elektrociepłowni. Szlaki na Luboń Wielki są wyjątkowo łatwo dostępne pod względem komunikacyjnym. Zarówno do Rabki Zdrój jak i do Mszany Dolnej kursuje sporo busów z Krakowa, a na trasie Rabka Zdrój - Mszana Dolna co 15 minut w tygodniu i co godzinę w święta kursuje lokalny bus. To wiadomość dla leniwych, którzy chcą rozpocząć wejście na szlaki w Rabce Zarytem, skąd szlakiem niebieskim dostaniemy się na szczyt po 1,5 godz., a żółtym po 2 godzinach.