Wzgórza strzelińskie są niewielkim pasmem górskim położonym na Przedgórzu Sudeckim. Najwyższym szczytem pasma jest góra Gromnik, która wznosi się na wysokość 390,46 m n.p.m.Z uwagi na swoje dominujące nad okolicą położenie, już w czasach prehistorycznych była zamieszkana przez plemiona kultury łużyckiej. W późniejszym czasie, podobnie jak pobliska Ślęża stała się ośrodkiem pogańskim plemiona Ślężan, którzy prawdopodobnie wybudowali na szczycie chrześcijańską kaplicę.
W XVw. górę przejęli rycerze Hans i Opitz von Czirn z pobliskiej Czernicy, którzy wznieśli na szczycie swój zamek. Miejscowi rycerze uchodzili za najemników i zbójników, którzy napadali na karawany kupieckie jadące z Czech do Wrocławia. Zbójnicy z Gromnika, na swoje podboje udawali się również do Brzegu, Ziębic, czy nawet Otmuchowa. Pod koniec XV w. książę legnicko -brzeski Ludwik, na prośbę pobliskiej ludności ostatecznie rozprawił się z uciążliwymi rycerzami, a siedziba rycerzy została zburzona.
Dopiero w XIX w., kiedy to ludzie na nowo odkrywali wyjątkowość szczytu, wybudowano wieżę widokową i gospodę, które zostały zniszczone w czasie działań frontowych ostatniej wojny światowej. W 2012 r. oddano do użytku nową drewnianą wieżę widokową, która otwarta jest w czasie imprez rekreacyjnych odbywających się się na szczycie.
Na terenie wzgórza prowadzone są prace archeologiczne, które odkryły fundamenty poprzedniej kamiennej wieży obserwacyjnej i gospody. Przez szczyt przebiega sieć szlaków turystycznych, kierujących turystów min. do Strzelina, Ziębic czy Henrykowa.