W 2011 r. zakończyła się , wsparta unijnymi funduszami rewitalizacja centrum Inowrocławia. Na ulicach miasta pojawiło się wiele ciekawostek, które z powodzeniem nazwać można turystycznymi atrakcjami. Obok rozstawionych wzdłuż ul. Królowej Jadwigi figurek żaczków, wmontowanych w chodniki ozdobnych płyt przedstawiających inowrocławskie zabytki (i nie tylko), makiety pofranciszkańskiego klasztoru a także wyglądającej, jakby wybrała się na spacer posągowej postaci JKM Jadwigi Andegaweńskiej znajdziemy tu… grającą fontannę.
Stoi, a właściwie pluska na środku rynku. Zbudowano ją z pionowo ustawionych granitowych płyt i szklanych tafli. Niektóre tafle ozdobiono ornamentem upodabniającym je do solnych kryształów. Efekt to jak najbardziej zamierzony, wszak historia Inowrocławia mocno z pokładami soli związana.
Wodotrysk zostałał zaprojektowany przez inowrocławską artystkę Katarzynę Hałas, a wykonany przez firmy Jana Gutkowskiego z Leszna i Adama Łożykowskiego w Inowrocławia. Wodzie wyznaczono tutaj dwojakie zadanie – z jednej strony spokojnie obmywa szklane tafle, z drugiej zaprzęgnięto ją do tańca. Wytryskuje z rozmieszczonych w specjalny sposób otworów o charakterze tzw. dysz muzycznych. Nie dość, że tryska przerywanymi strumieniami, nie dość, że podświetlono ją kolorowymi lampami ledowymi, to jeszcze w określonych godzinach robi to w takt muzyki.
Na ławeczkach otaczających fontannę umieszczono informację, że spektakle odbywają się codziennie o godzinach 12.00, 17.30 i 21.30. Nie trzeba chyba dodawać, że największe wrażenie robią te, które oglądamy po zmroku.