Tereny leżące nad rzeką Czarną ( w tym m.in. Żeleźnica) były w przeszłości porośnięte przez Puszczę Nadpilicką. Właśnie w tych lasach polski król Kazimierz Wielki urządzał polowania na jelenie. Tragiczne w skutkach okazało się wielkie polowania z września roku 1370. Wtedy to, jak pisze kronikarz Jan z Czarnkowa, król Kazimierz "... goniąc jelenia, gdy się koń pod nim przewrócił, spadł z niego i otrzymał niemałą ranę w lewą goleń...".
Miejscem opisywanego przez kronikarza wypadku była wieś Żelazne Nogi (dzisiejsza Żeleźnica). Złamanie było na tyle skomplikowane, iż król dostał gorączki, która właściwie aż do jego śmierci 5 listopada 1370 r. nie ustąpiła. Co ciekawe w 1869 r. otworzono grobowiec królewski na Wawelu i komisja badająca szczątki monarchy stwierdziła, iż jego lewa noga była rzeczywiście złamana.
Obecnie w Żeleźnicy znajduje się pomnik, który upamiętnia tragiczny w skutkach upadek ostatniego Piasta. Znajduje się on w pobliżu kościoła i wyryty jest na nim tylko rok śmierci króla.