Wieś założona została w XIX wieku w części majątku Lechmanów na terenie lasu zwanego Bór. Osówek nigdy nie rozrósł się w dużą wieś. Słabe gleby, brak dróg dojazdowych, znaczne oddalenie od większych miejscowości nie dawały podstaw do rozwoju. W czasie II wojny wieś została spacyfikowana (czytaj artykuł w Polska Niezwykła: Osówek - Pacyfikacja śródleśnej wsi).
W sąsiedztwie Osówka znajdują się liczne stawy i jeziora, całość otaczają wielkie kompleksy leśne z dwoma rezerwatami przyrody: Łęk i Imielty Ług. Wieś nie ma zwartej zabudowy, zagrody znajdują się w znacznym oddaleniu od siebie. Domostwa pobudowane są na polach, piaszczystych wydmach, nad brzegiem jezior i na polanach wśród drzew. Te walory przyrodnicze stanowią wielką atrakcję dla miłośników przyrody i ciszy. Osówek powoli rozwija się jako miejscowość letniskowa.
Pod koniec XX wieku wybudowana została kaplica mszalna pod wezwaniem św. Józefa Robotnika, która jest kościołem filialnym Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzezinach. Krzyż błogosławieństwa pól. W Osówku ustawionych jest kilka krzyży, pod którymi po zakończeniu zasiewów odprawiane są zbiorowe modlitwy, a następnie kapłan udziela błogosławieństwa rolnikom i polom uprawnym.