Nieczynny obecnie cmentarz ewangelicki znajduje się w zachodniej części miasta przy ulicy 11 Listopada. Nekropolia ta jest ostatnim miejscem spoczynku niemieckich mieszkańców Margrabowej/Treuburga i okolic, pochówki dokonywane były w latach 1820 – 1945. Margrabowa/Treuburg to dawne funkcjonujące nazwy obecnego Olecka. Niestety ten stary cmentarz jest bardzo jaskrawym przykładem braku poszanowania dla właśnie takich miejsc, miejsc przeszłych czasów, gdzie każdy nagrobek to kawałek historii zapisanej w kamieniu.
Niegdyś ta nekropolia była najbardziej tajemniczym i jednym z piękniejszych punktów Olecka, często z niezwykłymi i niejednokrotnie kunsztownie zdobionymi ogrodzeniami, miejsce pielęgnowane i otoczone szacunkiem. Swój niepowtarzalny wystrój cmentarz zachowywał jeszcze w latach 80, potem nastąpiła totalna dewastacja, dotyczyło to zwłaszcza pięknie kutych metalowych elementów.
Reszty zniszczeń dokonała wszechobecna przyroda, wdzierając się w każdy zakamarek i czas, który pozwolił niestety zapomnieć o przeszłości tego miejsca. Ostatnie lata pokazały jednak iż jest szansa na uratowanie choć części tej historii; dzięki Stowarzyszeniu Treburg i ziomkostwu Prusy Wschodnie rozpoczęto ratowanie tego, co jeszcze jest możliwe do ocalenia. Jest to praca na następne lata, ale efekty już widać zwłaszcza jeśli chodzi o kwatery żołnierskie.
Na tym cmentarzu znajduję się dwie z okresu I wojny światowej; jedna to miejsce spoczynku 147 żołnierzy niemieckich, w drugiej spoczywa 143 żołnierzy rosyjskich. Kwatera żołnierzy niemieckich położona jest w zachodniej części cmentarza, ma ona plan prostokąta ogrodzonego z trzech stron murem z kamienia ciosanego a zamknięcie stanowi tarasowe ukształtowanie terenu. Mogiły to betonowe krzyże łacińskie z inskrypcjami, z wspomnianej liczby tu spoczywających 86 zostało zidentyfikowanych.
Kwatera żołnierzy rosyjskich znajduje się bardzo blisko wcześniej opisanej, jest dużo skromniejsza i zajmuje mniejszą powierzchnię. Wykonana jest na planie kwadratu z mogiłą usytuowaną pośrodku kwatery w kształcie krzyża prawosławnego, niestety ci żołnierze nie zostali zidentyfikowani. Obydwie kwatery są w dobrym stanie, jednak wymagają ponownych napraw, zwłaszcza dotyczy krzyży i poprawienia napisów na nich, naprawy potrzebuje również ogrodzenie.
W 1986 r. pierwszowojenna kwatera żołnierzy niemieckich i rosyjskich wpisana została do rejestru zabytków.