Wągrowiec jest miastem położonym na terenie historycznego regionu kulturowego nazywanego Pałukami. Miejscowość założona przez cystersów w XIV w. nad rzekami Wełną i Nielbą rozwijała się do XIX głównie dzięki działaniom zakonników. W 1793 r. władze pruskie odebrały miasto cystersom, a w następnych latach także klasztor. Od tego czasu Wągrowiec był miastem królewskim i na jego rozwój wpływ miały decyzje władz pruskich. Do dziś w mieście zachowały się zabytki zarówno z okresu cysterskiego, jak i z czasów zaborów. Do jednych z najciekawszych miejsc Wągrowca należy ulica Pocztowa.
Jej zabudowa pochodzi z końcowych lat XIX i początków XX w. Budynki powstałe wówczas należały do reprezentacyjnych obiektów miasta. Secesyjne kamienice o odwołaniach do historycznych stylów architektonicznych tworzyły klimat tej arterii. Wśród nich wyróżniała się siedziba królewskiej poczty pruskiej. W końcowych latach XX w. część ulicy Pocztowej zamknięto dla ruchu pojazdów, tworząc deptak. Nawierzchnię wyłożono kostką, a pośrodku nasadzono drzewa w murowanych gazonach z kwiatami. Klimat deptaku podkreślono stylowym zegarem oraz wysokimi kwietnikami ustawionymi u jego zbiegu z ulicami Cysterską i Kolejową.
Odwiedzając to miejsce, warto zobaczyć przedwojenne pocztówki Wągrowca dostępne na stronie internetowej miasta, aby porównać dzisiejszy wygląd ulicy Pocztowej z tym sprzed stu lat, gdy była to jeszcze Poststrasse.