Na rozległym jurajskim pagórku z opadającym ku północy skalnym zboczem, stoi wymurowana wysoko duża kaplica. Wieść gminna głosi, że w dawnych wiekach stała na szczycie pagórka szubienica, na której tracono walczących w powstaniu w 1863 roku. Mieszkańcy Raciszyna aby upamiętnić te wydarzenia, wybudowali w tym miejscu skromną kapliczkę, niedługo po upadku powstania.
W czasie II wojny światowej kapliczka została zburzona, jednak mieszkańcy odbudowali ją jeszcze „za Niemca”, w 1943 roku. Poświęcenia nowej kapliczki dokonano 30 października 1948 r. w uroczystość Chrystusa Króla. W środku kaplicy umieszczona jest figura Jezusa, przyniesiona przez pielgrzymów z Częstochowy.
Kaplica w Raciszynie to jedno z wielu miejsc kultu, gdzie pielgrzymi w drodze na Jasną Górę zatrzymują się, aby odmówić modlitwę i odpocząć przez chwilę. Dawniej odbywały się tam okolicznościowe msze, lecz obecnie zaniechano tych praktyk. W 1996 r. kapliczka przeszła gruntowny remont i jest teraz znaczącym elementem krajobrazu.