Walerian Łukasiński (1786-1868) był polskim działaczem niepodległościowym, majorem 4-go Pułku Piechoty liniowej, twórcą Wolnomularstwa i Towarzystwa Patriotycznego. Żarliwy, nieugięty patriota, który ostatnie 46 lat ze swego życia spędził w twierdzy Szlisselburg, w nieludzkich warunkach, w wilgotnej celi bez okien i podłogi.
Aby pamięć o tak bohaterskim Polaku nigdy nie zagasła w 1916 r. ( w okresie I wojny światowej ) ówcześni właściciele majątku w Piaskowicach - Edmund i Antonina Wasilewscy ufundowali Łukasińskiemu symboliczny pomnik. Autorem projektu monumentu była sama pani Wasilewska, natomiast wykonaniem zajął się rzeźbiarz Władysław Czapliński. Pomnik istniał do wybuchu II wojny światowej. W 1939 r. okupanci zburzyli go. Zachowały się tylko nieliczne fotografie oraz tablica z białego marmuru, ukryta przez Wasilewskich. Następnie była ona przechowywana przez ich syna, który w latach 60. podarował ją do Muzeum Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi.
11 listopada 1989 r. odsłonięto nowy pomnik ku pamięci Waleriana Łukasińskiego. Autorem jego jest artysta - plastyk Jerzy Wieczorek. Nowy monument odbiega formą od swojego poprzednika, ale zawiera oryginalną tablicę z pierwotnego pomnika, którą pozyskano od łódzkiego muzeum. Pomnik stanął przy ul. A. Struga 30 i znajdował się tam 20 lat. Obecnie znajduje się przy ul. Piątkowskiej w Pasażu im. Waleriana Łukasińskiego (Park Miejski im. Tadeusza Kościuszki), w bliskim sąsiedztwie Łaźni Miejskiej .