Olza - niewielka wieś w okolicach Gorzyc, której nazwa pochodzi od uchodzącej do Odry rzeki granicznej Olzy. Była w latach 20-tych miejscem tzw. trójstyku, czyli zbiegu trzech granic: Czechosłowacji, Rzeczypospolitej i Niemiec. Fakt ten stanowił, że wieś miała strategiczne znaczenie. Tu rozegrała się jedna z większych bitew przebiegającego wzdłuż Odry frontu III powstania śląskiego.
W dniu 23 maja 1921r. znad Olzy w kierunku na Wodzisławia wojska niemieckie przypuściły zmasowany atak na stanowiska powstańcze. W odpowiedzi natrafili na zdecydowany, krwawy opór broniących tych terenów powstańców śląskich, którzy zdawali sobie sprawę z faktu, iż przerwanie linii obrony spowoduje wejście Niemców na tyły i klęskę powstania.
Ze strony powstańczej walkę toczyły oddziały grupy”Południe” pod dowództwem Bronisława Sikorskiego ps.”Cietrzew”. Niemiecki atak odparto i utrzymano pozycje obronne kosztem wielu ofiar ze strony powstańców. Bitwa faktycznie została przerwana przez zawarty 27 maja krótki rozejm, a co za tym idzie również zawieszenie broni.
Aby uczcić to zdarzenie, mieszkańcy wsi ufundowali i postawili w hołdzie poległym powstańcom pomnik w miejscu stoczonej bitwy.