W Skorogoszczy, przy ul. Zamkowej 33 stoi widoczna z oddali, wysmukła wodociągowa wieża ciśnień przypominająca swą sylwetką minaret. Wieża i stojący obok niej budynek dawnej stacji pomp zostały wybudowane w 1910 roku dla potrzeb gorzelni i płatkarni pobliskiego folwarku, będącego częścią majątku hrabiny Elizabeth von Kerssenbrock, córki Joanny i Hansa Schaffgotschów z Kopic.
Obiekty te wzniesiono na działce przyległej do ogrodu otaczającego ówczesną letnią rezydencję. Woda była czerpana z trzech studni głębinowych i po wstępnej filtracji trafiała do zbiornika na wieży ciśnień. W latach 70-tych ubiegłego wieku wieżę wyłączono z eksploatacji i od tego czasu obiekt zaczął ulegać niszczeniu. Ratowania wieży od postępującej degradacji podjął się Dariusz Zięba, historyk i znawca dziejów Skorogoszczy.
Pan Dariusz wraz z małżonką zakupili obiekt i po wykonaniu koniecznych prac zamieszkali w pompowni a w wieży urządzili izbę pamięci ilustrującą historię Skorogoszczy. O pasji pana Dariusza niech świadczy fakt, że jest on autorem książki „Skorogoszcz - zarys dziejów”. Właściciel często organizuje pogadanki i wycieczki na wieżę dla dzieci i młodzieży z pobliskiego Domu Dziecka. Umożliwia też turystom podziwianie ze szczytu wieży widoków doliny Nysy Kłodzkiej.