W latach 1903-04 w mieście założono sieć wodociągową czerpiącą wodę ze studni głębinowej. Niestety z powodu braku odpowiedniego ciśnienia powstał problem z dostarczaniem wody. Konieczna była budowa wieży ciśnień. Z uwagi na to, że wieżę ciśnień zdecydowano się zbudować na jednym ze wzgórz założonego w latach 1898-1900 parku miejskiego dołożono starań aby była jednocześnie jego ozdobą.
W roku 1900 wzniesiono ciekawy obiekt z kamienia piaskowego, którego projektantem był architekt Feliks Henry z Wrocławia. Wzniesiony obiekt w niczym nie przypominał typowych wież i nazwany został Zamkiem wodnym. Nazwę uzasadnia fakt, że wiele ozdób w tym płaskorzeźby umieszczone nad ozdobną bramą nawiązują do wody a wypływający z niego sztuczny potok po licznych kaskadach wpada do stawu.
Na uwagę zasługuje również centralnie umieszczony herb Ziębic ( trzy wieże stojące na trzech wzgórzach, środkowa wieża-brama miejska zawiera orła piastowskiego z linii dolnośląskiej). Ciekawa bryła obiektu nie tylko pełniła funkcje wieży ciśnień do 2001 r. ale była i jest ozdobą parku z punktem widokowym.