Żegoty to niewielka miejscowość znajdująca się przy drodze prowadzącej z Jezioran do Lidzbarka Warmińskiego, jej dawna nazwa to Sigfriedswalde. Lokacji tej wsi dokonano w 1333 r. przez wójta krajowego Henryka Lutra, w 1358 biskup warmiński Jan Stryprock potwierdził tę lokację. Ten właśnie akt lokacyjny przewidywał już wówczas wystawienie kościoła, więc pierwotna budowla istniała tu już w XIV w., a pierwsze wzmianki na temat proboszcza pochodzą z 1374 r. Świątynia została jednak spalona w XVI w., następna powstała dopiero w 1606 r., a jej konsekracji dokonał biskup Szymon Rudnicki. Niestety ta budowla również nie przetrwała do współczesnych czasów, jej poważnie naruszoną konstrukcję postanowiono rozebrać na początku XX w.
Obecnie istniejący kościół wzniesiono w latach 1909-1910, w 1912 r. nastąpiła konsekracja przez biskupa Augustyna Budaua. Jest to obiekt wybudowany w stylu neogotyckim, masywna konstrukcja jest murowana z czerwonej cegły o trójnawowej hali, z wydzielonym prezbiterium i wieżą z sygnaturką. Wnętrze świątyni przykrywa sklepienie żebrowe, tu odnajdziemy też wiele ciekawych zabytków sztuki sakralnej przeniesionych z wcześniejszego budynku.
Na terenie przykościelnym zachowało się jeszcze kilka starych nagrobków pochodzących z początku XX w., pochowano tu duchownych przynależnych do tej parafii, jak również dawnych mieszkańców. Bardzo ciekawe jest także samo ogrodzenie tego miejsca, a zwłaszcza cztery kapliczki umieszczone w narożach. Całość utrzymana jest, podobnie jak kościół, w stylu neogotyckim, kapliczki natomiast zawierają bardzo ciekawe barokowo-ludowe rzeźby wykonane w XIX w.