W czerwcu 2013 roku odsłonięto na rynku w Nowym Warpnie pomnik Hansa Hartiga. Było to wydarzenie bezprecedensowe w historii Polski, gdyż rzadko się zdarza aby w Polsce był honorowany artysta pochodzenia niemieckiego.
Hans Hartig urodził się pod koniec XIX wieku w Karwinie w powiecie Białogardzkim jako syn pastora. W Szczecinie uczęszczał do gimnazjum a także ukończył tutaj służbę wojskową. Przeniósł się do Berlina gdzie uczęszczał do renomowanej pracowni malarskiej Eugena Brachta. Malowaniem pejzaży interesował się od najmłodszych lat a Bracht wpoił mu, żeby inspiracji poszukał nie w modnych wtedy Włoszech ale najlepiej w swoich rodzinnych stronach.
Inspiracją dla prac Hartiga stały się pomorskie miasteczka oraz umocnienia min Gartzu, Kamienia Pomorskiego czy też Gryfina i Chojny. W 1912 roku odkrył Nowe Warpno gdzie miał ciszę i spokój dla malowania swoich pejzaży a ulubionym motywem w jego pracach były m.in. parowce. Starał się tutaj spędzać jak najwięcej czasu. Potrafił godzinami malować swoje pejzaże w wynajętej łodzi.
W 1927 roku odebrał nagrodę Honorowego Obywatela Nowego Warpno czym był zaskoczony i wzruszony.
W pełni zasłużył na tą nagrodę gdyż swoimi pejzażami promował miasto w całych Niemczech.