Wawel Północy
Zamek biskupów warmińskich należy do najlepiej zachowanych gotyckich zamków w Polsce. Monolit z czerwonej cegły z wieżami w narożach wzniesiono w drugiej połowie XIV w. w widłach Łyny i Symsarny. Przez ponad 400 lat stanowił główną siedzibę biskupów warmińskich. W wiekach XVII i XVIII przestał być znaczącą fortalicją, przeistaczając się w najważniejszy dwór Warmii. Książęta-biskupi byli mecenasami sztuk, utrzymywali bibliotekę, galerię malarstwa i grafiki oraz teatr. Lidzbarski zamek stanowił regionalny katolicki ośrodek życia umysłowego i kulturalnego konkurujący z protestanckim dworem elektorskim w Królewcu. W latach 1466-1772 Warmia należała do Rzeczypospolitej, a biskupi zasiadali w polskim senacie.
Wśród najważniejszych rezydentów zamku nie brak więc postaci mocno związanych z naszą historią. Wystarczy wspomnieć, że wśród piastujących urząd biskupa Warmii byli: Stanisław Hozjusz, Andrzej Batory, Marcin Kromer oraz Ignacy Krasicki (ostatni biskup warmiński, opuścił Lidzbark w 1795 r.). Przez kilka lat mieszkał tu i pracował Mikołaj Kopernik.
Zamek można zwiedzać od piwnic aż po górne kondygnacje. Pięknie prezentuje się dziedziniec okolony na poziomie parteru i pierwszego piętra krużgankami. Najciekawsze pomieszczenia znajdują się na piętrze. Większość sal ma wspaniałe sklepienia gwiaździste. Trasa zwiedzania wiedzie przez kaplicę zamkową, wielki refektarz, kaplicę domową, loch więzienny, salę audiencyjną, zamkowy kredens, refektarz i kapitularz. Na ścianach wielu sal zachowało się sporo oryginalnych malowideł i polichromii.
W zamku działa Muzeum Warmińskie. W otoczeniu stylowych wnętrz zaprezentowano bogaty zbiór rzeźby, malarstwa, mebli oraz dzieł rzemieślników. Niektóre eksponaty mają nawet XIV-wieczny rodowód. Wszystkie pochodzą z pracowni i warsztatów Warmii i Prus. Ciekawa jest także wystawa ikon rosyjskich z XVII-XX w.