W lesie koło podsuwalskiej Szwajcarii, w uroczysku "Białorogi" znajduje się rezerwat archeologiczny "Cmentarzysko Jaćwingów". W latach 50. XX w. odkryto tutaj zespół około 100 kurhanów kryjących miejsca pochówku dawnych gospodarzy tych ziem. Między II a VI w. n.e. grzebali tu swoich zmarłych Jaćwingowie - pruskie plemię zamieszkujące dawniej tereny od Niemna na północnym wschodzie po Biebrzę i Ełk na południowym zachodzie. Poza spotykanymi gdzieniegdzie grodziskami jest to jedna z nielicznych dobrze zachowanych materialnych pamiątek po wojowniczej społeczności jaćwieskiej.
Jaćwingowie, podobnie jak reszta plemion pruskich, zostali całkowicie wyniszczeni w XIII w. za sprawą Krzyżaków. W omawianym rezerwacie w trakcie prac archeologicznych odkryto ciekawe wyposażenie grobów, m.in. grób wodza lokalnej społeczności skryty pod kurhanem o 30-metrowej średnicy! Obecnie można oglądać położone w sosnowym lesie, odsłonięte spod warstw ziemi, płaskie kamienne stożki kurhanów.
Każdego roku na początku czerwca w stylizowanej osadzie zbudowanej na skraju szwajcarskiego lasu odbywają się Jaćwieskie Festyny Archeologiczne. Widzowie przenoszą się w czasie przynajmniej o 700 lat - mogą podpatrywać sceny z życia codziennego przodków, oglądać dawnych rzemieślników w ich warsztatach czy wojów w śmiertelnych zmaganiach. W czasie festynu można zwiedzić rezerwat w towarzystwie przewodnika.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła podlaskie