Bralin, liczący 2,7 tys. mieszkańców, obecnie jest wsią gminną położoną w południowej Wielkopolsce. Jednakże historycznie z uwagi na wiekowe tereny nadgraniczne, posiada silne powiązania ze Śląskiem.
Miejscowość pierwszy raz została wspomniana w bulli papieża Innocentego II z 1136r. Położenie na szlaku handlowym ze Śląska do Wielkopolski, pozwoliło na rozwinięcie się w tym miejscu osady targowej, co sprawiło, że Bralin uzyskał prawa miejskie w 1540r. Wraz z rozwojem miasteczka, kształtował się układ zabudowy, który w dużej mierze zachował się do dzisiaj. Niestety z przyczyn gospodarczo - administracyjnych w 1875r., Bralin utracił prawa miejskie, jednakże nie stracił przy tym miejskiego charakteru, który potwierdza mały rynek z otaczającymi kamieniczkami, które wtopiły się w wąskie uliczki miasteczka.
Po I wojnie światowej Bralin z uwagi na liczną polskojęzyczną ludność został oderwany od Śląska i przyłączony do państwa Polskiego. Jako ciekawostkę można podać iż tutejsi mieszkańcy posługują się zanikającą już gwarą sycowską, należącą do gwar dolnośląskich. Możliwe, że w najbliższej przyszłości Bralin uzyska prawa miejskie, gdyż aktualne władze starają się o ich ponowne przyznanie.